ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY
Kto może się ubiegać? Warunki przyznania pomocy
- Osobom, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, mogą być przyznane usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze lub posiłek, świadczone w ośrodku wsparcia.
- Ośrodek wsparcia jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej dziennego pobytu.
- W ośrodku wsparcia mogą być prowadzone miejsca całodobowe okresowego pobytu.
Terminy i sposób załatwienia sprawy
- Pomoc udzielana jest na wniosek osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.
- Decyzjaadministracyjna przyznająca pomoc poprzedzona jest przeprowadzeniem wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania lub pobytu osoby ubiegającej się o udzielenie pomocy. Wywiad przeprowadzany jest w terminie 14 dni roboczych od dnia powzięcia wiadomości o konieczności jego przeprowadzenia. W sprawach niecierpiących zwłoki, wymagających pilnej interwencji pracownika socjalnego, wywiad przeprowadza się niezwłocznie, nie później niż w terminie 2 dni roboczych od dnia powzięcia wiadomości o potrzebie przyznania świadczenia z pomocy społecznej. Czynność tę przeprowadza się w celu ustalenia faktycznej sytuacji życiowej osoby lub rodziny, a więc sytuacji osobistej, rodzinnej, materialnej, zawodowej, zdrowotnej jak również w celu ustalenia odpłatności za przyznaną pomoc w postaci formie usług.
- Ośrodek Pomocy Społecznej przyznając pomoc ustala zakres, termin i miejsce świadczenia.
- Tryb i terminy rozpatrywania spraw określa kodeks postępowania administracyjnego.
Dokumenty, które należy złożyć
Wniosek w sprawie przyznania pomocy w formie ośrodka wsparcia
- zaświadczenie lekarskie wydane przez lekarza psychiatrę o występujących zaburzeniach psychicznychwraz z adnotacją, czy pacjent należy do osób przewlekle psychicznie chorych, upośledzonych umysłowo, czy też osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych w tym autyzm,
- zaświadczenie lekarza rodzinnego o stanie zdrowia i o braku przeciwwskazańdo uczestnictwa w zajęciach w domu wraz z informacją o sprawności w zakresie lokomocji osób niepełnosprawnych fizycznie.
Miejsce złożenia dokumentów
- Siedziba OPS Świętochłowice przy ul. Katowickiej 35 (sekretariat) tel. 32 2454860
- OPS Świętochłowice przy ul. Bytomskiej 8 w Świętochłowicach 32 3462291 w. 91 w godzinach od 07:00 do 15;00. (pracownicy socjalni)
- OPS Świętochłowice ul. Wallisa 4 tel. 32 7709192 w. 22 w godzinach od 07:00 do 15;00. (pracownicy socjalni)
- OPS Świętochłowice ul. Katowicka 35 32 7076439 w. 39 w godzinach od 07:00 do 15:00. (pracownicy socjalni)
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Świętochłowicach ul. Karpacka 3 w Świętochłowicach tel. 32 245 80 20 w godzinach od 07:00 do 15:00.
Dodatkowe informacje
- Wysokość odpłatności za udzieloną pomoc uzależniona jest od sytuacji rodzinnej osoby oraz jej dochodu lub dochodu na osobę w rodzinie.
- Odpłatność za Środowiskowy Dom Samopomocy reguluje ustawa z dnia 12.03.2004 r. o pomocy społecznej z późniejszymi zmianami.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 12.03.2004 r o pomocy społecznej z późniejszymi zmianami.
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2010 r. z późn. zm. w sprawie środowiskowych domów samopomocy
wniosek o skierowanie
.pdf
zaświadczenie lekarskie
.pdf
zaświadczenie lekarza rodzinnego
.pdf